• 7 grudnia 2024

Czy słyszałeś wcześniej o Linuksie? Być może słyszałeś, ale nie jesteś do końca pewien co to jest, jak działa i jak możesz go używać. Na szczęście jesteśmy tu po to by pomóc z dogłębnym przewodnikiem po tym systemie operacyjnym.

Przeczytaj dalej wszystko, co musisz wiedzieć o Linuksie!

Co to jest Linux?

Linux jest technologią open-source, co oznacza, że został stworzony przez deweloperów, którzy pozostawiają jego oryginalny kod źródłowy swobodnie dostępny do dystrybucji i modyfikacji. Samo oprogramowanie jest systemem operacyjnym, takim jak Windows czy Apple OS for Mac. Został on stworzony w 1991 roku przez fińskiego studenta i programistę, Linusa Torvaldsa, którego celem było stworzenie wolnego jądra systemu operacyjnego dla komputerów osobistych. Udało mu się, a to jądro przez lata stale się rozwijało, modyfikowane, dodawane i używane przez tysiące osób na całym świecie.

Linux jest wzorowany na UNIX-ie, innym szeroko stosowanym systemie operacyjnym dla wielu użytkowników. Jest to wiodący system operacyjny stosowany na serwerach, superkomputerach i komputerach typu mainframe na całym świecie. Jest mniej powszechnie stosowany na komputerach stacjonarnych, ale jego popularność w tej dziedzinie znacznie wzrosła w ostatnich latach.

Kiedy zdecydujesz się używać Linuksa, czy to na komputerze stacjonarnym czy też na czymś większym jak serwer, zazwyczaj będziesz musiał wybrać coś, co nazywa się dystrybucją Linuksa. Dystrybucje Linuksa to systemy operacyjne oparte na kombinacji jądra Linuksa i systemu zarządzania pakietami. Niektóre z najbardziej znanych przykładów dystrybucji to Ubuntu, Mint, Fedora i openSUSE. Używanie jednej z tych lub wielu innych dystrybucji po prostu upraszcza proces wdrażania systemu Linux, pozwalając na pominięcie kroku samodzielnego montażu i konfiguracji wszystkich niezbędnych komponentów.

Linux vs. Windows: Jaka jest różnica?

Pod wieloma względami Linux i Windows są całkiem podobne. Prawdopodobnie znasz system operacyjny Microsoft, więc kiedy używasz Linuksa, zauważysz kilka podobieństw - ale także kilka kluczowych różnic.

Podobnie jak Windows, Linux posiada graficzny interfejs, który pozwala użytkownikom na interakcję z nim za pomocą ikon i wskaźników wizualnych, a nie poleceń tekstowych i nawigacji. Istnieją również linuksowe odpowiedniki dla praktycznie wszystkich programów używanych w systemie Windows, takich jak aplikacje biurowe. Większość aplikacji i programów opartych na Windowsie, które możesz nazwać, będzie miała podobną wersję w systemie operacyjnym Linux.

Różnice pomiędzy tymi dwoma systemami po raz pierwszy stają się oczywiste, gdy przypomnisz sobie, że Linux jest oprogramowaniem open source. Oznacza to, że kod użyty do jego stworzenia jest swobodnie dostępny dla każdego, kto go używa, a nawet może go edytować, co czyni go wysoce konfigurowalnym kawałkiem oprogramowania - a więc również bardzo pożądanym. Windows, choć wciąż jest być może najbardziej popularnym systemem operacyjnym, nie pozwala na publiczny dostęp do jego kodu źródłowego, co oznacza, że opcje dostosowywania są ograniczone.

Ta kluczowa różnica oznacza również różnicę w licencjonowaniu. Każdy może pobrać jedną kopię dystrybucji Linuksa lub aplikacji i zainstalować ją na wielu komputerach, ale system Windows jest ograniczony - możesz zainstalować i korzystać z licencji Microsoft tylko na jednym komputerze jednocześnie.

Instalacja programów zewnętrznych jest kolejnym przykładem procesu, który różni się w zależności od systemu Linux i Windows. Proces ten jest prostszy w przypadku Linuksa; wykorzystuje on menedżer pakietów, który pozwala na przeglądanie, instalowanie i usuwanie programów w sposób bardziej bezpośredni i uproszczony niż pozwala na to pakiet instalacyjny Windows.

Zarówno Windows jak i Linux mają swoje wady i zalety. Prawdopodobnie najczęstszymi zaletami Linuksa są jego niższy koszt, możliwość personalizacji oraz niezawodność i bezpieczeństwo. Jego najczęstszymi wadami, w porównaniu z Windowsem, są stroma krzywa uczenia się, z którą użytkownicy muszą się zmierzyć, aby ją opanować oraz fakt, że wiele powszechnie używanych programów nie będzie działało na Linuksie. Problemy te można jednak przezwyciężyć dzięki odpowiedniemu spojrzeniu i szkoleniu, któremu przyjrzymy się bliżej poniżej.

Kto używa Linuksa?

Jeśli nadal masz wątpliwości co do niezawodności i sukcesu Linuksa, czas przyjrzeć się niektórym wielkim nazwiskom, które przyjęły system operacyjny. Linux jest używany przez wiele więcej firm i korporacji niż myślisz. Oto tylko niektóre z wielkich nazwisk, które zaczęły używać Linuksa od czasu jego rozwoju...

  • Google
  • Facebook
  • NASA
  • Amazonka
  • Twitter
  • McDonald's
  • CERN
  • IBM .
  • Departament Obrony USA
  • Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych

Istnieje także wiele codziennych gadżetów, z których uruchomienia na Linuksie możesz nie zdawać sobie sprawy. Czy masz telefon, który uruchamia system operacyjny Android? Albo aparat fotograficzny, magnetowid lub cyfrowe urządzenie magazynujące? Jeśli tak, możesz być zaskoczony, że używasz Linuksa za każdym razem gdy używasz jednego z tych elementów!

Stale rosnące wykorzystanie tego systemu świadczy o jego potencjale pomagania firmom w osiąganiu doskonałości. Ale czy zwykły użytkownik lub właściciel małej firmy może korzystać z Linuksa na swoją korzyść?

Czy mogę nauczyć się korzystać z Linuksa?

Linux, choć jest to dość zaawansowany system, może być nauczony i obsługiwany przez rozsądnych techników. Nie jest on przeznaczony tylko dla dużych korporacji i przedsiębiorstw takich jak te, o których wspomnieliśmy powyżej; coraz więcej małych firm migruje do Linuksa każdego dnia, i ty też możesz.

Istnieje wiele źródeł szkoleniowych online, które mogą pomóc przeciętnemu użytkownikowi opanować podstawy Linuksa. Organizacje takie jak Fundacja Linuksa, Akademia Linuksa, IBM i Linux Professional Institute oferują kompleksowe szkolenia online przeznaczone dla tych, którzy chcą dowiedzieć się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o używaniu Linuksa.

Więc czy zdecydowałeś się na przejście na Linuxa? Jeśli tak, z przyjemnością dowiesz się, że dostępnych jest mnóstwo wsparcia i zintegrowanych usług, które pomogą ci zarządzać twoim biznesem w nowym systemie operacyjnym. Wielu dostawców usług zarządzania siecią, takich jak Web24, przyjęło Linuksa, oferując różne specyficzne plany, dedykowany hosting internetowy, konfiguracje VPS w chmurze dla Linuksa VPS i Ubuntu, i wiele innych. Dostosowane rozwiązania takie jak te pozwolą Ci w pełni wykorzystać możliwości Linuksa. Więc sprawdź je już dziś i wyrusz w swoją podróż po Linuksie!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top