Linux® jest systemem operacyjnym typu open source (OS). System operacyjny to oprogramowanie, które bezpośrednio zarządza sprzętem i zasobami systemu, takimi jak CPU, pamięć i pamięć masowa. System operacyjny znajduje się pomiędzy aplikacjami i sprzętem i tworzy połączenia pomiędzy wszystkimi programami i zasobami fizycznymi, które wykonują pracę.
Pomyśl o systemie operacyjnym jak o silniku samochodowym. Silnik może działać samodzielnie, ale staje się funkcjonalnym samochodem, gdy jest połączony ze skrzynią biegów, osiami i kołami. Bez prawidłowo działającego silnika, reszta samochodu nie będzie działać.
Linux został zaprojektowany tak, aby był podobny do UNIXa, ale rozwinął się do uruchamiania na wielu różnych urządzeniach, od telefonów po superkomputery. Każdy system operacyjny oparty na Linuksie zawiera jądro Linuksa - które zarządza zasobami sprzętowymi - oraz zestaw pakietów oprogramowania, które składają się na resztę systemu operacyjnego.
System operacyjny zawiera pewne wspólne podstawowe komponenty, takie jak między innymi narzędzia GNU. Narzędzia te dają użytkownikowi możliwość zarządzania zasobami dostarczanymi przez jądro, instalowania dodatkowego oprogramowania, konfigurowania ustawień wydajności i bezpieczeństwa i wiele innych. Wszystkie te narzędzia połączone razem składają się na funkcjonalny system operacyjny. Ponieważ Linux jest systemem operacyjnym typu open source, kombinacje oprogramowania mogą być różne w różnych dystrybucjach Linuksa.
Linia poleceń to twój bezpośredni dostęp do komputera. Jest to miejsce, w którym prosisz oprogramowanie o wykonanie czynności sprzętowych, których nie możesz po prostu poprosić o graficzny interfejs użytkownika (GUIs).
Linie poleceń są dostępne w wielu systemach operacyjnych - zastrzeżonych lub open source. Ale zazwyczaj jest to związane z Linuksem, ponieważ obie linie poleceń i oprogramowanie open source razem dają użytkownikom nieograniczony dostęp do ich komputerów.
Nasza najnowsza wersja Red Hat® Enterprise Linux posiada jeszcze więcej wbudowanych funkcji linii poleceń niż kiedykolwiek wcześniej i zawiera konsole, które łączą te funkcje w łatwe w użyciu moduły, które istnieją poza linią poleceń.
Linux jest wolnym, otwartym systemem operacyjnym, wydanym na zasadach Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GPL). Każdy może uruchamiać, badać, modyfikować i redystrybuować kod źródłowy, a nawet sprzedawać kopie swojego zmodyfikowanego kodu, pod warunkiem, że robi to na tej samej licencji.
Linux stał się największym projektem związanym z oprogramowaniem open source na świecie. Profesjonalni i hobbystyczni programiści z całego świata przyczyniają się do rozwoju jądra Linuksa, dodając funkcje, znajdując i naprawiając błędy i usterki bezpieczeństwa oraz dostarczając nowe pomysły - wszystko to dzieląc się swoim wkładem z powrotem do społeczności.
Podstawowy komponent systemu operacyjnego. Bez niego system operacyjny nie działa. Jądro zarządza zasobami systemu i komunikuje się ze sprzętem. Jest odpowiedzialne za zarządzanie pamięcią, procesami i plikami.
Warstwa administracyjna dla zadań na poziomie systemu, takich jak konfiguracja i instalacja oprogramowania. Obejmuje ona powłokę lub linię poleceń, demony, procesy, które działają w tle, oraz środowisko graficzne, interfejs, z którym użytkownicy wchodzą w interakcję.
Rodzaj oprogramowania, które pozwala na wykonanie zadania. Aplikacje zawierają wszystko, począwszy od narzędzi i języków programowania na pulpicie, a skończywszy na pakietach biznesowych przeznaczonych dla wielu użytkowników. Większość dystrybucji Linuksa oferuje centralną bazę danych do wyszukiwania i pobierania dodatkowych aplikacji.
Komentarze (0)