Branża IT rozwija się dynamicznie, co stawia nowe wymagania także przed rekruterami. Oczekuje się od nich przecież znajomości zarówno potrzeb, jak i oczekiwań kandydatów, a te systematycznie się zmieniają. Znalezienie specjalisty posiadającego odpowiednie kwalifikacje staje się coraz większym wyzwaniem jako że firmy informatyczne nieustannie analizują rynek poszukując osób szczególnie utalentowanych. Jak zatem poradzić sobie z tym wyzwaniem? Okazuje się, że doskonałym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z porad ekspertów z branży.
Bez względu na to, o jakim stanowisku jest mowa, w IT znakomicie sprawdza się stawianie na kontakty. Specjaliści z tej branży nie są osobami, którym podobałoby się lanie wody w ogłoszeniach o pracę. Oczekują jak największej ilości szczegółów i jest dla nich niezwykle ważne to, z jakimi wyzwaniami będą się mierzyć. Nie warto więc serwować im sprawdzających się w innych branżach formułek o atrakcyjnym wynagrodzeniu. Nie przekona ich też z pewnością obietnica pracy w młodym, dynamicznie rozwijającym się zespole. Warto pamiętać, że specjalista IT nie zmienia pracodawcy przez przypadek. Często mocnym argumentem jest choćby wynagrodzenie i dodatkowe bonusy.
Wzbudzenie zaufania osób z branży IT staje się łatwiejsze, jeśli jest się szczerym. Firma ma wobec nich pewne oczekiwania i należy mówić właśnie o nich. Szczególnie ważne może okazać się to wówczas, gdy negocjacje dotyczą wynagrodzenia. Pracodawca, który mówi o nim wprost wysyła sygnał świadczący o tym, że traktuje potencjalnych pracowników poważnie.
W zdecydowanej większości przypadków nie sposób nie zgodzić się z tym, że zmiana pracy jest procesem stresującym. To właśnie dlatego tak ważne jest to, aby pracownicy mieli zapewnione jak najlepsze warunki i potem – możliwie jak najprzyjemniejsze wspomnienia. Nie ma więc sensu w budowaniu przesadnego dystansu. Znacznie lepszym pomysłem jest pomaganie i wspieranie potencjalnych pracowników na każdym kroku ich rekrutacji. Jeśli jest się partnerem dla kandydata, jemu samemu łatwiej jest pozbyć się tych obaw, które nie mają uzasadnienia.
Statystycznie jedynie co czwarty kandydat dowiaduje się od rekrutera, że jego kandydatura została odrzucona. Wiele firm nie informuje wszystkich kandydatów o wyniku rekrutacji nie mając nawet świadomości tego, jak poważny jest to błąd. Takie podejście wpływa negatywnie na wizerunek samej firmy, jeśli więc zależy nam na tym, aby najlepsi kandydaci sami szukali w niej miejsca, konieczne jest podchodzenie do nich z szacunkiem. Ten szacunek wymaga również tego, aby samemu być gotowym na przyjęcie informacji zwrotnej. Kandydaci, którzy często uczestniczą w wieloetapowej rekrutacji mają prawo usłyszeć coś więcej niż informację o tym, że znalazły się osoby lepsze od nich. Taka informacja zwrotna wcale nie musi mieć przy tym negatywnego wydźwięku. Intencją jest zawsze danie osobie starającej się o zatrudnienie motywację do dalszej pracy.
Dowiedz się więcej o rekrutacji pracowników IT na https://www.sp.pl/uslugi/rekrutacja-selekcja/rekrutacja-specjalistow-it/
Komentarze (0)