• 7 grudnia 2024

Wejście na rynek z nową firmą może być trudne. Warto dowiedzieć się, jak uzyskać finansowanie, jeśli jesteś gotowy na podjęcie tak ważnej decyzji w swoim życiu. Pożyczki unijne zapewnią dodatkowe środki na rozpoczęcie działalności w ciągu pierwszych kilku dni. Jak uzyskać pożyczkę unijną dla firm? Jakie warunki stawiają polskie banki?

Czym są kredyty unijne?

Kredyty unijne na wsparcie działalności gospodarczej mogą być świetnym rozwiązaniem, które pomoże w rozwoju firmy. Tego typu dotację można uzyskać dzięki funduszom Unii Europejskiej:

  • Spójność;
  • Rozwój regionalny;
  • Społeczne;
  • Rozwój obszarów wiejskich;
  • Gospodarka morska i rybołówstwo.

Pozyskiwanie funduszy unijnych interesuje coraz większą grupę przedsiębiorców z wielu branż, które chcą uzyskać unijne pożyczki i dotacje unijne. Oznacza to, że o finansowanie z UE może ubiegać się niemal każdy.

Rodzaje pożyczek unijnych

Dwa główne rodzaje pożyczek unijnych to:

  • Pożyczki regionalne z funduszy unijnych
  • Finansowanie o zasięgu ogólnokrajowym.

Pierwszy rodzaj pożyczki służy wsparciu bieżącej działalności firmy, poprzez finansowanie zakupu lub produkcji surowców. Pożyczki inwestycyjne i kredyty hipoteczne są dostępne dla lokalnych instytucji, które opierają się na funduszach unijnych.

Warto jednak zaznaczyć, że wiele banków komercyjnych oferuje tego typu pomoc dla firm w postaci ogólnopolskiego finansowania kredytów unijnych. Środki te można przeznaczyć na inwestycje w innowacje technologiczne oraz rozwój bieżącej działalności gospodarczej.

Większość kredytów z kapitałem unijnym jest oferowana na bardzo atrakcyjnych warunkach w porównaniu do innych form finansowania bankowego dla przedsiębiorców.

Kto może ubiegać się o pożyczkę unijną dla firm?

Pożyczka unijna dla firm dostępna jest praktycznie dla każdego, kto jest właścicielem firmy. Jest to najważniejszy warunek, jaki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z tego typu oferty pomocy gotówkowej. Warto wiedzieć, że wniosek o pożyczkę unijną będzie wymagał, aby firma miała swoją siedzibę w Polsce.

Banki sprawdzają również na etapie składania wniosku:

  • Sytuację finansową firmy
  • Historię kredytową

Aby założyć nową firmę, możesz również złożyć wniosek do UE o kredyt. Wymaga to od Ciebie podjęcia zobowiązania wobec banku. Gdy Twoja firma będzie się rozwijać, będziesz mógł skorzystać z funduszy unijnych. Środki te mogą być następnie wykorzystane na spłatę zobowiązania wobec banku.

Pozyskiwanie Funduszy Unijnych

Pożyczki unijne - najważniejsze kryteria oceny firmy

Aby móc ubiegać się o pożyczkę unijną, musisz spełnić określone warunki. Tego typu finansowanie otrzymają firmy, które spełniają następujące warunki:

  • Zatrudnia mniej niż 250 osób
  • Nie może przekroczyć 50 mln euro rocznego obrotu
  • Jest zarejestrowana na terenie, którego dotyczy oferta.
  • Posiada pozytywną historię kredytową w BIK
  • Nie zawiera negatywnych wpisów w BIG/KRD
  • Nie musi obecnie spłacać innej pożyczki unijnej na dokładnie ten sam cel.

O pożyczki unijne mogą ubiegać się również organizacje pozarządowe, placówki oświatowe i kościoły, a także spółdzielnie, kooperatywy i wspólnoty mieszkaniowe.

Co można sfinansować za pomocą pożyczki unijnej?

Pożyczka unijna może być przeznaczona na finansowanie tworzenia firmy, nowych inwestycji oraz realizację innowacyjnych pomysłów. Dzięki pożyczkom unijnym możemy poprawić sytuację finansową firmy. Pieniądze mogą być również przeznaczone na zakup środków trwałych.

Co ważne, pożyczki unijne przekraczające 100 000 zł będą wymagały dodatkowego zabezpieczenia, np. nieruchomości. Nie można też korzystać z dwóch unijnych kart kredytowych jednocześnie na różne cele.

Fundusze europejskie dla przedsiębiorców

Istnieje wiele funduszy i programów unijnych, które zapewniają środki na inwestycje biznesowe. Wiele z nich przeznaczonych jest dla przedsiębiorców poszukujących środków na wsparcie bieżącej działalności. Inne mają na celu wsparcie nowej działalności lub częściowe finansowanie, np. małych firm. Należą do nich:

  • Cosme to unijny program dla małych i średnich przedsiębiorstw na terenie UE. Jego głównym celem jest zwiększenie konkurencyjności mniejszych przedsiębiorstw i tworzenie miejsc pracy. Program ten jest finansowany przez Unię Europejską, która przeznaczyła na niego 2,3 mld euro. Środki, które zostaną przekazane w różnych instrumentach finansowych będą stanowiły co najmniej 60% całości finansowania.
  • Creative Europe - Projekt unijny, który wspiera kulturę, sektor audiowizualny i przemysł kreatywny. Składa się z trzech filarów: Media i Kultura, a także komponentu międzysektorowego. Środki mogą otrzymać producenci filmowi, organizatorzy warsztatów branżowych oraz trenerzy. Budżet finansowania wynosi 2,4 biliona euro.
  • Horizon Europe jest alternatywą dla unijnego programu Horyzont 2020 w zakresie innowacji i badań naukowych. Główne cele programu Horizon Europe opierają się na europejskiej konkurencyjności przemysłowej i globalnych wyzwaniach. Zachęcają również do szerszego uczestnictwa i wzmocnienia Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top