Wzmacniacz jest bardzo ważnym elementem systemu nagłośnienia. Posiada on wiele parametrów, które powinny nas naprowadzić na właściwe rozwiązanie. Wybór konkretnego modelu nie jest łatwy, a dodatkowo komplikuje go ogromny rynek sprzętu audio. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze modelu? Poniżej więcej informacji.
Zanim zacznę, muszę powiedzieć jedną rzecz. Zawsze najpierw kupujemy kolumny, a potem dobieramy do nich odpowiednie wzmacniacze. Kluczowe są parametry kolumny, z którą wzmacniacz będzie pracował.
Wzmacniacze najczęściej kojarzone są z domowym sprzętem audio. Na scenie urządzenie to znane jest jako powermikser. Nazwa pochodzi od połączenia obu elementów.
Na czym polega różnica? Domowy wzmacniacz składa się z końcówki mocy i przedwzmacniacza. Przedwzmacniacz w swoim działaniu jest podobny do miksera.
Tego typu urządzenie jest rzadko stosowane w technice estradowej, ponieważ jest niepraktyczne. Ponieważ wolimy używać miksera jako przedwzmacniacza, musimy kupić tylko element wzmacniający, ponieważ sygnał musi być wzmocniony.
Takie urządzenie, w odróżnieniu od wzmacniacza, ma tylko wejście sygnału, włącznik zasilania i wyjścia głośnikowe. Nie posiada ono wbudowanego przedwzmacniacza. Sprzęt możemy rozpoznać po jego budowie. Widać wyraźną różnicę w ilości występujących elementów, które służą do regulacji różnych parametrów.
Jak wspomniałem wyżej, nie jest to proste zadanie. Powinniśmy kierować się parametrami kolumny, która będzie pracować z daną "końcówką" mocy. Dobieramy taki sprzęt, aby moc wyjściowa (RMS) wzmacniacza była równa lub nieco wyższa od mocy kolumny, ale nigdy niższa.
Prawdą jest, że kolumna może zostać łatwiej uszkodzona przez słabą końcówkę mocy niż mocną. Głośnik nie będzie w stanie odtworzyć pełnego brzmienia utworu, jeśli wzmacniacz będzie zbyt słaby. Nasza końcówka mocy nie jest w stanie zapewnić "więcej", czego wymaga nasz głośnik. Duże wychylenie membrany to kolejne zjawisko, które może być negatywnym objawem zbyt małej ilości watów.
Zwróć uwagę na minimalną impedancję, z jaką może pracować urządzenie. Co się stanie, jeśli kupisz wzmacniacz mocy, którego minimalna rezystancja wyjściowa wynosi 8 omów, ale następnie kupisz kolumny o impedancji 4 omów? Zestaw nie może być używany razem, ponieważ wzmacniacz nie będzie działał zgodnie z zaleceniami producenta i szybko ulegnie uszkodzeniu.
Wówczas, zgodnie z parametrami kolumn, potrzebujesz wzmacniacza o odpowiedniej mocy i minimalnej rezystancji wyjściowej, który będzie współpracował z Twoimi kolumnami.
Czy marka ma dla Ciebie znaczenie? Ma. Jeśli nie masz dużo pieniędzy, to polecam kupić produkt wyprodukowany w kraju. Co prawda stosunek mocy do masy i wygląd nie są zbyt zachęcające, ale to dobry wybór. Odwiedź stronę www sklepu Nautilus.
Ważna jest również konstrukcja. Ze względu na ciągłe transportowanie, przenoszenie i używanie estradowych wzmacniaczy mocy w różnych warunkach, muszą one mieć trwałe obudowy wykonane przynajmniej z dwumilimetrowej blachy.
Należy też sprawdzić zabezpieczenia. W pierwszej kolejności powinniśmy poszukać diody "Protect". W 90% terminali zaświecenie się tej diody spowoduje odłączenie głośników, a tym samym ciszę. Jest to ważne zabezpieczenie, ponieważ chroni głośniki przed napięciem stałym, które może być zabójcze. A co jeśli głośnik ma 4 lub 8 ohm DC, a wzmacniacz ma bezpieczniki? Bezpieczniki będą reagować powoli i czasem wystarczy ułamek sekundy, aby spalić cewkę w głośniku.
Następna w kolejce jest dioda "clip". Sygnalizuje ona, technicznie rzecz biorąc, przesterowanie. Czyli przekroczenie mocy znamionowej. Często jest to opisywane jako trzeszczący dźwięk. Jest to niebezpieczne dla głośników wysokoczęstotliwościowych, które łatwo ulegają uszkodzeniu przez przesterowany sygnał.
Moc wzmacniacza jest podstawowym parametrem - jest to liczbowo przełożona wartość przy znamionowej rezystancji obciążenia. Moc ta powinna być wyrażona jako moc RMS, ponieważ jest to moc ciągła, jaką wzmacniacz może wytworzyć podczas długiej pracy. Inne rodzaje mocy, takie jak moc muzyczna, nie są brane pod uwagę.
Odpowiedź częstotliwościowa jest kolejnym ważnym parametrem. Określa on minimalną częstotliwość i maksymalną częstotliwość, przy której sygnał jest wyprowadzany przez wzmacniacz. Parametr ten jest zawsze związany z amplitudą sygnału. Parametr ten występuje w dobrym produkcie przy częstotliwościach od 20 Hz do 25 kHz. Pamiętajmy, że interesuje nas charakterystyka częstotliwościowa przy maksymalnym niezniekształconym sygnale wyjściowym, czyli na obciążeniu równoważnym równym znamionowemu.
W naszym przypadku interesują nas tylko zniekształcenia, które nie przekraczają 0,1%.
Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę pobór mocy z sieci. Przykładowo, wzmacniacz o mocy 2 x200W powinien mieć pobór co najmniej 450W. Jeśli producent zachwala urządzenie jako posiadające bardzo dużą moc i niski pobór prądu, to parametry te są przekłamane. Zakup takiego elementu powinien być natychmiast odrzucony.
Nie zapomnijcie sprawdzić impedancji znamionowej, jeśli uważnie przeczytaliście artykuł. Im wyższa klasa wzmacniacza mocy, tym niższa jego impedancja znamionowa.
Pamiętaj, że produkt, który jest dobry musi się ważyć. Dlaczego. Najcięższe elementy konstrukcji wzmacniacza to te, które decydują o najważniejszych parametrach. Transformator (50-60% wagi), kondensatory elektrolityczne i radiatory to trzy najważniejsze elementy. Są to również (oprócz radiatora) jedne z najdroższych elementów.
Nie dotyczy to wzmacniaczy pracujących w klasie "D", opartych na zasilaniu impulsowym. Wzmacniacze te są lekkie ze względu na brak transformatora, ale są też droższe.
Powyższy artykuł zawiera wiele uproszczeń. Jest on przeznaczony dla początkujących, dlatego starałem się wyjaśnić wszystko jak najprościej. Po uważnym przeczytaniu tekstu jestem przekonany, że nie będziesz miał problemów z wyborem odpowiedniego sprzętu. Dokonując zakupu kierujcie się zdrowym rozsądkiem. Dobry wybór zaowocuje w przyszłości wieloma udanymi imprezami i brakiem porażek.
Komentarze (0)