• 24 marca 2025

Bez dwóch zdań rośnie popularność akumulatorowych narzędzi. Narzędzia akumulatorowe coraz częściej zastępują w warsztatach samochodowych narzędzia sieciowe oraz pneumatyczne. Narzędzia akumulatorowe w tym typie oferują coś więcej niż tylko możliwości bezprzewodowej pracy.

Narzędzia akumulatorowe w warsztacie: lista

Na pewno narzędzia akumulatorowe są zdecydowanie wygodniejsze. Często są także bezpieczniejsze oraz zdecydowanie bardziej precyzyjne niż ich odpowiedniki pneumatyczne oraz sieciowe. Nie do końca nawet jest zasadne pytanie, czy narzędzia tego rodzaju dają radę w porównaniu do narzędzi alternatywnych, które w pewnym stopniu przywiązują nas do źródła, z którego bezpośrednio czerpią energię. One w bardzo wielu wypadkach bardziej dają radę.

Wyborem najbardziej sensownym do warsztatu w większości przypadków narzędzia akumulatorowe systemowe. Narzędzia systemowe to takie, które tworzą tak naprawdę jeden system kompatybilny: wiertarka, klucz udarowy, szlifierka kątowa, wkrętarka, kamera termowizyjna, lampa warsztatowa oraz innego rodzaju elektronarzędzia warsztatowe korzystają z takich samych ładowarek oraz akumulatorów.W obrębie jednej marki są oferowane bardzo często narzędzia w dwóch systemach, które możemy umownie nazwać małym oraz dużym. W przypadku gamy bardzo popularnych elektronarzędzi do wyboru mamy systemy 12 V oraz 18 V. Poza tym mamy dostępne akumulatorowe narzędzia, które korzystają z akumulatorów wbudowanych. Są to narzędzia bardzo małe oraz precyzyjne.

Dosyć powszechnym zjawiskiem jest to, że jeśli ktoś kupuje jedno systemowe akumulatorowe elektronarzędzia, prędzej czy też późnej dokupuje kolejno. Tym samym stopniowo rezygnuje przynajmniej z co po niektórych sieciowych elektronarzędzi, ponieważ te akumulatorowe są wygodniejsze po prostu. Poza tym zakup elektronarzędzia w wersji "solo", zgodnego z już posiadanym systemem akumulatorowym i bez ładowarki oraz akumulatorów w zestawie jest na pewno o wiele, wiele tańsze.

Nie ma potrzeby dokupować za każdym razem pełną wersję, gdy mamy w warsztacie przynajmniej kilka akumulatorów w ramach systemu konkretnego producenta. Kolejnym argumentem jest oczywiście brak przewodu, który się plącze pod nogami podczas korzystania, na przykład z kątowej szlifierki, co jest bezcenne w pracy przykładowo mechanika czy też blacharza samochodowego.

Jednak początkowo należy zastanowić się - czy kupować największe, jak i także najbardziej pojemne akumulator, czy raczej mniejsze? Rada jest taka, że lepiej brać możliwie najmniejsze. W przypadku kluczy udarowych oraz wiertarko-wkrętarek wystarczą małe akumulatory. Z kolei w przypadku kątowych szlifierek lepiej wybrać nieco mocniejsze, przykładowo 5 Ah. Z czasem będziemy posiadać zarówno mniejsze, jak i także większe akumulatory. Będziemy je mogli wymieniać pomiędzy urządzeniami.

wkrętarka akumulatorowa

Pamiętaj o naładowaniu zapasowego akumulatora!

Jeśli korzystamy częściej z elektronarzędzi niż jedynie okazjonalnie - wiemy, że jakość ma naprawdę bardzo duże znaczenie. W przypadku akumulatorowych narzędzi istotną kwestią jest także ich sam czas pracy. Urządzenie musi zapewnić swoją sprawność od momentu rozpoczęcia do momentu samego zakończenia pracy. Bateria rozładowana uniemożliwia nam kontynuację dalszych działań.

W takowych wypadkach warto na pewno posiadać naładowany, dodatkowy akumulator. Dzięki niemy nie musimy robić kompletnie żadnych przerw na ładowanie urządzenia. Jednak trudno jest oczekiwać, że ktokolwiek będzie posiadał kilka akumulatorów do każdej wiertarki, piły oraz szlifierek. Wybierając dobrej jakości zestaw narzędzi akumulatorowych, możemy dokupić drugi czy też trzeci akumulator i je wykorzystywać na zmianę jako samo źródło zasilania wszelkich elementów systemu. Jeśli planujemy zakup czy też wymianę wszelkich potrzebnych elektronarzędzi, system akumulatorowych urządzeń od jednego producenta jest wyborem najbardziej opłacalnym.

Wybierając elektronarzędzia na akumulator powinniśmy kierować się jakością. W żadnym wypadku nie powinna się dla nas liczyć cena. Warto oczywiście określić budżet, ale niekoniecznie wybierajmy najtańszego narzędzia. Jest to nieco nieodpowiedzialne. Narzędzia akumulatorowe kupujemy na długie lata i nie wyobrażamy sobie innej sytuacji. Ich zakup traktujemy jako inwestycję.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top