• 7 grudnia 2024

Okulary korekcyjne są noszone przez ponad połowę populacji. Chociaż pełnią ważną funkcję, czyli pozwalają na zachowanie odpowiedniej jakości widzenia, to mają także dodatkową rolę, której nie można bagatelizować.

Atrakcyjny wygląd w okularach

Wady refrakcji (wzroku) są powszechne, wynikają zaś zarówno z uwarunkowań genetycznych, jak i z naszego trybu życia. Okulary korekcyjne są coraz powszechniejsze i sięga po nie więcej i więcej osób. Chociaż robią to głównie z myślą o poprawie widzenia, to bynajmniej nie jest to jedyny wyznacznik wyboru odpowiedniej pary okularów.

Chodzi też o to, by po prostu dobrze w nich wyglądać. Stylowe okulary to takie, w których dobrze się czujemy i współgrają z naszą urodą. Dzięki okularom można podkreślić pewne cechy twarzy, inne zamaskować, całość zaś uczynić harmonijną i jeszcze bardziej atrakcyjną. Ogromy wybór oprawek sprawia zaś, że taki zabieg dostępny jest naprawdę dla każdego . Wystarczy jedynie poświęcić trochę czasu na to, by dobrać odpowiednią dla siebie parę okularów korekcyjnych. Odpowiednią – czyli jaką?

Dobór okularów do twarzy

Procedura doboru okularów nie jest bynajmniej prosta i szybka, głównie ze względu na duży wybór oprawek, które niejednokrotnie różnią się tylko małymi szczegółami. Wypada więc przetestować i przymierzyć przynajmniej kilka par, zanim uda się trafić na tę odpowiednią. W przypadku zakupu przez internetu – co jest coraz powszechniejsze, ze względu na niższe ceny niż w sklepach stacjonarnych – pomocne jest usługa zwana wirtualną przymierzalnią. Dzięki niej „nakładamy” wizerunek oprawek na obraz twarzy (przesyłany np. za pomocą smartfona) i możemy podejrzeć się w przeróżnych modelach.

Czym kierować się podczas wyboru oprawek? Zazwyczaj stawia się na zasadę przeciwieństw, chociaż nie jest to jedyna i zawsze sprawdzająca się metoda. A o co w niej chodzi ? Otóż wybieramy takie okulary, by twarz wyglądała jak najbardziej proporcjonalnie i harmonijnie.

Tak więc okulary na okrągłą twarz powinny ją wyszczuplać (np. oprawki prostokątne), w przypadku twarzy kwadratowej łagodzić rysy (np. oprawki owalne), twarz podłużną warto zaś skrócić optycznie (np. oprawki okrągłe). Nie sam kształt gra tu rolę, bo w grę wchodzi jeszcze kolor, a także jego brak. Przykładowo po oprawki transparentne sięgają osoby, mające twarz w kształcie serca. Zabieg ten odwraca uwagę od zbyt szerokiego czoła. Także grubość oprawek jest ważna. Niektóre osoby preferują cieniutkie, filigranowe oprawki, inne zaś z premedytacją wybierają ramki szerokie.

O ile mężczyźni preferują wzory klasyczne, sprawdzone, czasem wręcz niezmienne od lat, o tyle wśród kobiet walory modowe są bardziej cenione i też lepiej wykorzystywane. Panie lepiej radzą sobie z doborem okularów nie tylko do rysów twarzy, ale także szerokości brwi, wielkości nosa czy koloru włosów. Zresztą okulary korekcyjne damskie dają też większe pole do popisu. Są po prostu dostępne w większej liczbie wzorów, kolorów, zdobień. Mając tyle możliwości – i posiadając zmysł estetyczny – można bardzo sprawnie kreować swój wizerunek. Oczywiście może on być inny w przypadku osób, które muszą liczyć się również ze zdaniem np. klientów czy współpracowników i wtedy często wybór pada na okulary stonowane. Z kolei „artystyczne dusze”, wolne zawody czy osoby młode i pełne fantazji z większą łatwością korzystają z dobrodziejstw mody. Możliwości jest naprawdę wiele, wszystkie zaś sprowadzają się do tego, byśmy w okularach dobrze wyglądali – w  oczach swoich i innych.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top